W jaki sposób mogę wziąć udział w tygodniu testamentowym?

Możesz przyjść na jeden z naszych bezpłatnych wykładów – miasta, w których będziemy znajdziesz tutaj, możesz zadzwonić na infolinię testamentową i skonsultować swoją indywidualną sprawę z naszych ekspertem, możesz również do nas napisać na adres:kontakt@napisztestament.org.pl, a my w ciągu kilku dni odpowiemy na Twojego maila.

Kto stoi za tygodniem testamentowym?

Organizatorem Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów jest Fundacja Otwarte Forum, która działa poprzez ogólnopolską kampanię edukacyjną „Napisz Testament”. Osobą, która zarządza kampanią jest Ewelina Szeratics – prawnik z wykształcenia, działaczka organizacji pozarządowych z umiłowania, od pięciu lat edukuje Polaków w dziedzinie testamentów. Współpracuje z dwunastoma polskimi organizacjami pozarządowymi, będącymi członkami koalicji testamentowej. Więcej znajdziecie tutaj.

Czemu służy organizacja takiego wydarzenia?

Wydarzenie organizujemy po to, aby zmienić podejście Polaków do tematu testamentów. Dokumenty te kojarzą się nam ze śmiercią, chorobą, odchodzeniem, czyli ze wszystkim tym, o czym nie chcemy na co dzień myśleć. Tym czasem na Zachodzie testamenty traktowane są jako jeden z wielu dokumentów służących zarządzaniu majątkiem na wypadek najgorszego. Ludzie idą do prawnika, sporządzają testament, a potem wracają do codziennych spraw i żyją dalej, mając na głowie o jedną troskę mniej.

Dlaczego kampania Napisz Testament promuje testamenty notarialne?

Z doświadczenia prawników specjalizujących się w prawie spadkowym wynika, że najczęściej podważanym testamentem jest testament własnoręczny, zwany holograficznym. Dzieje się tak najczęściej, gdy spadkobiercy nie są zadowoleni z jego treści (bo albo w ogóle nie zostali w nim wspomniani, albo otrzymali część majątku, która w ich opinii jest za mała, albo nie zgadzają się na to, aby majątek po zmarłym dziedziczyły inne osoby wspomniane w testamencie). Jeśli testament został sporządzony w domu, łatwiej można dowieść, że osoba, która go sporządzała nie była w pełni władz umysłowych, że została przez kogoś zmuszona albo wręcz, że pismo i podpis nie należy do spadkodawcy. W przypadku natomiast testamentu notarialnego, powoływanie się na takie argumenty nie ma sensu, ponieważ notariusz, który de facto sporządza testament w formie aktu notarialnego, sprawdza tożsamość przyszłego testatora, powinien również porozmawiać z nim, aby przekonać się, w jakim stanie jest psychicznym oraz czy dobrowolnie i świadomie podejmuje decyzję. O różnicy między testamentem własnoręcznym i notarialnym piszemy więcej tutaj.